SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Genel
Yangın söndürme cihazları halk dilinde çeşitli isimlerle anılmaktadır
1)Yangın söndürme cihazları
2)Yangın söndürme Aletleri
3)Yangın söndürücüler
4)Yangın minimax
5)Yangın söndürme tüpü
6)Davlumbaz söndürme sistemi
Yine halk dilinde her şey köpük olarak algılanmaktadır. Kuru kimyevi tozlu söndürücüler çalışma anında görsel olarak köpük gibi göründüğünden hep köpük olarak algılanmaktadır. Yine Karbondioksitli yangın söndürme aletleri ve Halokarbonlu yangın söndürme tüpleri de görsel olarak çalıştıklarında artık bırakmadıkları için, halk gözünde içinde hava vardı, köpük atmadı gibi yanlış anlamalara sebep olmaktadır.
Yangın söndürme cihazı seçimi ?
Bina ve iş yerlerinizde yangın söndürme cihazları seçimi için, Firmamızdan ücretsiz yardım alabilirsiniz. Bu konuda tespit ve rapor verebiliriz. Yangın söndürücülerin duvarlara montajı için ücret alınmamaktadır.
Yangın söndürme cihazı pazarlamacıları
Kapınıza gelen eli çantalı, Yangın söndürme pazarlamacılarına güvenmeyiniz. Bu kişiler prim yöntemi ile çalıştıklarından her ne pahasına olursa olsun mal satacak, işyeri sahibinden prim koparacaktır. Bu nedenle, pazarlama amacı ile satılmış bir söndürücüyü, çok pahalı bir fiyata satın almış olacaksınız.
Yangın söndürme cihazlarını kaç kere kullanabiliriz?
Kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazları 1 kere kullanılabilir. 6 kg.lık bir söndürücünün 1 kg.nı veya yarısını kullansanız dahi söndürücü içinde kalan gazı vana ağzından kaçırarak basıncını boşaltır. 1-2 saat sonra söndürücü tamamen boşalır. Dolumu mutlaka gerekir.
Yangın söndürücüler duvara nasıl asılmalıdır?
Yeni standartlara göre, yangın söndürme tüpleri yerden 90 cm. mesafe ile duvara montaj yapılmalıdır.
Sera etkisi nedir?
Sera etkisi nedir?
Uzun Dönemde, yeryüzünün, güneşten aldığı kadar bir enerjiyi uzaya vermesi gerekir. Güneş enerjisi yeryüzüne kısa dalga boyu radyasyon olarak ulaşır. Gelen radyasyonun bir bölümü, yeryüzünün yüzeyi ve atmosfer tarafından geri yansıtılır. Ama bunun büyük bölümü, atmosferden geçerek yeryüzünü ısıtır.
Yeryüzü bu enerjiden, uzun dalga boyu, kızılötesi radyasyonla kurtulur (başka bir deyişle onu uzaya geri gönderir). Gezegenimizin yüzeyi tarafından yukarıya salınan kızılötesi radyasyonun büyük bölümü atmosferdeki su buharı, karbondioksit ve doğal olarak oluşan diğer “sera gazları” tarafından emilir. Bu gazlar enerjinin, yeryüzünden geldiği gibi doğrudan uzaya geçmesini engeller. Birbiriyle etkileşimli birçok süreç (radyasyon, hava akımları, buharlaşma, bulut oluşumu ve yağmur dahil) enerjiyi atmosferin daha üst tabakalarına taşır ve enerji oradan uzaya aktarılır. Bu daha yavaş ve dolaylı süreç bizim için şanstır; çünkü yeryüzünün yüzeyi enerjiyi uzaya hiç engelsiz gönderebilseydi, o zaman yeryüzü soğuk ve yaşanmaz bir yer, Mars gibi çıplak ve ıssız bir gezegen olurdu. Sera gazı emisyonları, atmosferin kızılötesi enerjiyi emme kapasitesini arttırarak, iklimin gelen ve giden enerji arasında tutturduğu dengeyi bozmaktadır.
Eğer bütün etmenlerin aynı kaldığını varsayarsak, uzun ömürlü sera gazları birikimini iki katına çıkması (ki bunun 21.yy başlarında gerçekleşeceği tahmin edilmektedir), gezegenimizin uzaya enerjiyi aktarımını yaklaşık yüzde 2 azaltacaktır. Enerji öyle basitçe birikemez. İklim şöyle yada böyle fazla enerjiden kurtulmasını sağlayacak kimi değişikliklere uğrayacaktır. Yüzde 2 küçük bir oran gibi görünse bile, yeryüzünün tümü ele alındığında bu durum, her dakika yaklaşık 3 milyon ton petrolün içerdiği enerjinin bir yerde tutulmasına denktir. Biliminsanları, iklim sistemini kontrol eden enerji “motorunu” değiştirmekte olduğumuza işaret etmektedir. Şokun hafifletilebilmesi için bir şeylerin değişmesi gerekmektedir.
Başlıca sera gazları nelerdir?
İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi, 1987 tarihli Birleşmiş Milletler Ozon Tabakasının Korunması Sözleşmesi Montreal Protokolü ile kontrol altına alınamayan bütün sera gazlarını içermektedir.
Buna karşılık Kyoto Protokolü aşağıda belirtilen 6 sera gazıyla ilgilidir: Karbondioksit (CO2) Metan (CH4) Diazot monoksit(N2O) Hidroflorokarbonlar (HFCs) Perflorokarbonlar (PFCs ) Kükürt heksaflrid (SF6) Yukarıda verilen ilk üç sera gazı emisyonlarının, insan etkinlikleri sonucu ortaya çıkan küresel ısınma etkisi içindeki paylarının sırasıyla %50, %18 ve %6 olduğu tahmin edilmektedir.
HFCs ve PFCs, Montreal Protokolü uyarınca kullanımı kısıtlanan kloroflorokarbonlar (CFCs ) gibi ozon tabakasını incelten maddelere alternatif olarak kullanılmaktadır.
Firmamızda kaç m2 alanda yangın söndürme cihazı bulundurmalıyım?
Her 100 m2 alanda en az 1 adet Yangın söndürme cihazı bulundurulmalıdır.
Yangın söndürme cihazlarını aldıktan sonra neler yapmalıyım?
Yangın söndürme cihazlarının bulundukları yerler işaretlenmeli, üzerleri numaralandırılmalı, yangın malzemelerini gösteren yerleşim projesi hazırlanmalı ve işletme içinde belli yerlere asılması tavsiye edilmektedir.İşletme genelinde bulunan yangın dolapları ve yangın söndürme cihazlarının önünün açılması ve bu malzemelerin önüne istifleme yapılmaması önerilmektedir.
Yangın söndürme cihazlarını firmamda nasıl yerleştirmeliyim?
Yangın söndürme cihazları sınıfına ve söndürülecek yangının cinsine göre ayrılır. En doğru seçimi bu ürünleri tedarik etmeyi düşündüğünüz firmanın teknik ekibini firmanıza davet edip firmanızda keşif yaptırarak verebilirsiniz.
Yangın söndürme cihazlarını montaj yaptırmam gerekli midir?
Yangın yönetmeliğine göre yangın söndürme cihazları yerden bel hizasında yaklaşık 90 cm yukarıya montaj yapılmalıdır. Bu yükseklik yangın anında belirlenmiş en iyi görme mesafesidir.
Yangın ekibi için herhangi bir malzeme almama gerek var mı?
Yangın ekibinizde yine yangın yönetmeliği gereğince mutlaka elbise, eldiven, maske, baret, çizme vb. koruyucu ekipmanlar bulundurulmalıdır.
Firmamda yangın dolaplarını kaç m2 alanda bulundurmalıyım?
Her 500 m2 alanda en az 1 adet 20 metre hortumlu yangın dolabı bulundurulmalıdır.
Yangın dolaplarını iç kullanım alanlarında hortumları ne olmalı ?
Mahallerin içlerinde kullanılacak yangın dolaplarının mutlaka TS EN 671 / 1 standardında sulu sistem 1” kauçuk hortumlu olması gerekmektedir. Bez hortumlu yangın dolapları dış saha hidrant yanlarında kullanılmalıdır.
Yangın esnasında asansörleri kaçış yolu olarak kullanabilir miyiz?
Türkiye yangından korunma yönetmeliği madde 31 gereği; Asansörler kaçış yolu olarak kabul edilemez. Pencere ve parapet yüksekliği döşemeden en çok 120 cm yukarıda ve bina dışındaki güvenlik bölgesine açık, dış zeminden en çok 3 m yükseklikteki, en az cam yüksekliği 90 cm ve yüksekliği 90 cm olan pencereler, zorunlu hallerde aksi belirtilmemişse, kaçış yolu kabul edilebilirler.
Firmamızda yangın çıkışlarının sayısını neye göre belirlemeliyiz?
Türkiye yangından korunma yönetmeliği madde 32 gereği ; Aksi belirtilmedikçe, 50 kişinin aşıldığı her mekanda, 25 kişinin aşıldığı sinema, tiyatro, bar gibi eğlence yerlerinde ve yüksek riskli mekanlarda, çıkışlara erişmek için en az 2 kapı bulunacaktır. Kişi sayısı 500 kişiyi geçerse en az 3 çıkış olacaktır. Kapılar birbirinden olabildiğince uzakta olacak ve iki kapı hiçbir noktadan 45 dereceden daha dar bir açı ile görünmeyecektir.
>bigstock-gold-temple-japan-44883001